SLOVENCI ZA HISTORIJU: Pobjedili u svim utakmicama, Španjolce večeras bacili na koljena

9
232
epa06205132 Slovenian players Luka Doncic (L) and Goran Dragic (R) celebrate during the EuroBasket 2017 semi final match between Spain and Slovenia in Istanbul, Turkey, 14 September 2017. EPA-EFE/TOLGA BOZOGLU

U duelu dve jedine neporažene ekipe u dosadašnjek toku Evropskog prvenstva u košarci, slavila je Slovenija!

Izabranici Igora Kokoškova savladali su aktuelnog prvaka Evrope, selekciju Španije, rezultatom 72-92 i u finalu smotre najboljih evropskih selekcija čeka boljeg iz duela Srbije i Rusije.

Španci su prvi poentirali na utakmici, ali su Slovenci uzvratili serijom 6-0 (dve pogođene trojke).

U uvodnim minuta bio je egal, a onda je Slovenija sredinom kvaratala došla do osetnijih sedam poena viška.

Španci su pokušavali da poravnaju, ali su Dragić i društvo uporno držali prednost, na prvi predah su otišli sa šest poena viška.

U drugoj četvrtini, Slovenci dolaze i do plus osam, držali su prednost u svojim rukama, pred kraj kvartala došli i do maksimalnih devet poena viška, ali su izabranici Serđa Skariola uspeli da spuste na četiri poena razlike pred odlazak na pauzu.

A onda, po povratku sa pauze, kreće rapsodija Slovenaca. Otvaraju četvrtinu serijom 6-0, Španci su uspeli na kratko da spreče razliku da raste, a onda su Slovenci nastavili da im zatrpavaju koš.

U poslednjim trenucima kvartala dolaze do 18 poena viška, Rodrigezu je pogodio u poslednjim trenuncima treće deonice i spustio na 16 poena razlike u korist Slovenije. Pišu Sportske.net

Kako je vreme odmicalo, tako su i Dragić i Dončić zaigrali još bolje, trojkom Klemena Prepeliča Slovenija na startu odlučujuće deonice dolazi do +19.

Nisu Španci imali rešenja u napadu, a ni u odbrani, Dragić je izmišljao poene, ostali su igrali po njegovim koracima.

Sredinom deonce, Dragić pogađa trojku, za prednost Slovenije od +21.

Potpuno razmontirani Španci su brzim napadima i trojkama pokušavali da se vrate, ali nije išlo. Slovenija je igrala požrtvovano u odbrani, skoncentrisano i smireno u napadu, te su rutinski priveli meč kraju.

Slovenija tako ostaje jedini neporažen tim na turniru, a ovo je nesumnjivo najveći uspeh u istoriji slovenačke košarke.