SLOVENCI ZA HISTORIJU: Pobjedili u svim utakmicama, Španjolce večeras bacili na koljena

epa06205132 Slovenian players Luka Doncic (L) and Goran Dragic (R) celebrate during the EuroBasket 2017 semi final match between Spain and Slovenia in Istanbul, Turkey, 14 September 2017. EPA-EFE/TOLGA BOZOGLU

U duelu dve jedine neporažene ekipe u dosadašnjek toku Evropskog prvenstva u košarci, slavila je Slovenija!

Izabranici Igora Kokoškova savladali su aktuelnog prvaka Evrope, selekciju Španije, rezultatom 72-92 i u finalu smotre najboljih evropskih selekcija čeka boljeg iz duela Srbije i Rusije.

Španci su prvi poentirali na utakmici, ali su Slovenci uzvratili serijom 6-0 (dve pogođene trojke).

U uvodnim minuta bio je egal, a onda je Slovenija sredinom kvaratala došla do osetnijih sedam poena viška.

Španci su pokušavali da poravnaju, ali su Dragić i društvo uporno držali prednost, na prvi predah su otišli sa šest poena viška.

U drugoj četvrtini, Slovenci dolaze i do plus osam, držali su prednost u svojim rukama, pred kraj kvartala došli i do maksimalnih devet poena viška, ali su izabranici Serđa Skariola uspeli da spuste na četiri poena razlike pred odlazak na pauzu.

A onda, po povratku sa pauze, kreće rapsodija Slovenaca. Otvaraju četvrtinu serijom 6-0, Španci su uspeli na kratko da spreče razliku da raste, a onda su Slovenci nastavili da im zatrpavaju koš.

U poslednjim trenucima kvartala dolaze do 18 poena viška, Rodrigezu je pogodio u poslednjim trenuncima treće deonice i spustio na 16 poena razlike u korist Slovenije. Pišu Sportske.net

Kako je vreme odmicalo, tako su i Dragić i Dončić zaigrali još bolje, trojkom Klemena Prepeliča Slovenija na startu odlučujuće deonice dolazi do +19.

Nisu Španci imali rešenja u napadu, a ni u odbrani, Dragić je izmišljao poene, ostali su igrali po njegovim koracima.

Sredinom deonce, Dragić pogađa trojku, za prednost Slovenije od +21.

Potpuno razmontirani Španci su brzim napadima i trojkama pokušavali da se vrate, ali nije išlo. Slovenija je igrala požrtvovano u odbrani, skoncentrisano i smireno u napadu, te su rutinski priveli meč kraju.

Slovenija tako ostaje jedini neporažen tim na turniru, a ovo je nesumnjivo najveći uspeh u istoriji slovenačke košarke.